У процесі наукової роботи зі сповіщеннями про загибель учасників Другої світової війни співробітники Національного музею історії України у Другій світовій війні зіштовхнулися з труднощами ідентифікації того чи іншого населеного пункту, який існував у воєнний період, а після війни був перейменований, знятий з обліку, затоплений унаслідок створення водосховища чи приєднаний до більшого міста, села, селища.
Постала необхідність створення бази даних, яка об’єднувала б інформацію щодо всіх тогочасних та сучасних назв і статусів населених пунктів. Тому ще у 2014 р. для потреб Музею був започаткований електронно-картографічний проєкт «Місця пам’яті про Другу світову війну на мапі України». База охопила понад 40 тис. населених об’єктів. Її основою став довідник «Українська РСР: Адміністративно-територіальний поділ: на 1 вересня 1946 року».
Серед основних завдань, які постали в межах проєкту, – впровадження інтерактивної карти з розробленням вебресурсу, що вперше акумулюватиме важливі процеси, пов’язані з Другою світовою війною, відображатиме кордони на 1939 р., 1946 р. та нинішній час, фіксуватиме основні складники реалій буття українського соціуму під час війни, міститиме інформацію про дати окупації, вигнання нацистів та їхніх союзників із населених пунктів України, про злочини, скоєні на окупованій території, місця й час боїв українських визвольних формувань із військами агресорів.
Для наповнення бази даних інтерактивної карти проєкту використовувалися архівні дані ЦДАВО України, ЦДАГО України, монографічна література, довідники, періодичні видання, картографічні джерела.
Створення першої в Україні новаторської геоінформаційної карти дає змогу візуалізувати географічні та подієво-фактуальні контексти Другої світової війни, здійснити оперативну вибірку даних на глобальному (вся Україна) та локальному (регіони, населені пункти) рівнях.
Проєкт утілює в єдиному продукті географічні показники й науково достовірну інформацію на кожен населений пункт України. Демонстрація електронної мапи забезпечує оперативність та інтерактивність поданих подій, фактів і статистичних даних, дає змогу розширити й перетворити інформацію відповідно до необхідної системи координат.
Продукт є вагомим допоміжним засобом для наукового середовища, краєзнавців, любителів воєнної історії.
Він передбачає використання з різною метою, а саме: пошукова діяльність, дослідження локальної історії регіону, дослідження родоводу тощо.
База доповнює музейний мартиролог полеглих комбатантів «Музей. Пам'ять. Пошук»
У разі виявлення неточностей просимо повідомити на електронну пошту dsf@warmuseum.kyiv.ua
Інформація проєкту зосереджена в 50 робочих атрибутах. Атрибут – це сукупність запитів, які містять необхідну інформацію про той чи інший населений пункт.
Адміністративно-територіальний зміст проєкту
Злочинні дії нацистів та їхніх союзників під час окупації України
Хронологія окупації нацистами та їхніми союзниками українських населених пунктів і дати вигнання окупантів з України
Військові формування Червоної армії, що брали участь в остаточному вигнанні нацистів та їхніх союзників із населеного пункту, та їхні втрати в цих боях
Кількість радянських воїнів, мобілізованих та загиблих на фронтах війни
Військові формування збройних сил Німеччини та її сателітів, що брали участь у боях в Україні
Місця боїв українських визвольних формувань у воєнний період та повоєнні роки